کتاب به ارزش 16 میلیون تومان به کتابخانه روستایی فرهنگ اهدا شد

به گزارش آوای کردکوی به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، در راستای وظایف سازمانی و به‌منظور تبلیغ و ترویج امر کتاب و کتاب‌خوانی و توجه به کتابخانه‌ها و فعالان این عرصه، 200 عنوان کتاب به ارزش 16 میلیون و 217 هزار تومان از سوی این دستگاه اجرایی به کتابخانه مستقل فرهنگ روستای بالاجاده اهدا شد.

کتابخانه مستقل فرهنگ روستا بالاجاده شهرستان کردکوی، در هفتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در سال 99 از میان ۲۰۵۰ شرکت‌کننده از ۳۰ استان کشور، جزو ۱۰ برگزیده نهایی کشور انتخاب و تنها منتخب برگزیده استان گلستان شد.

همچنین این کتابخانه در امور تبلیغی و ترویجی همواره به‌صورت خودجوش فعال بوده است که به‌عنوان نمونه در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی در سال جاری، نمایشگاه کتابی با عنوان «شور حسینی- شعور حسینی» باهدف معرفی و تبیین تاریخ و فلسفه قیام کربلا و عاشورای حسینی به‌ویژه برای نسل نوجوان و جوان در این مکان برپا شد.

کتابخانه فرهنگ سال گذشته و امسال در غرفه ای در نمایشگاه بزرگ کتاب تهران با رویکرد تبلیغی و ترویجی و نیز در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین در گلستان حضوری چشم‌گیر داشت که مورد استقبال ویژه علاقه‌مندان قرار گرفت.

گفتنی است، کتابخانه عمومی مستقل «فرهنگ» در روستای بالاجاده شهرستان کردکوی در استان گلستان واقع‌شده است. کتابخانه‌ای غیردولتی با بیش از 23 هزار جلد کتاب که در دهه 50 فعالیت خود را با 100 عنوان کتاب آغاز کرد.

محمد رایجی، یک معلم بازنشسته مؤسس این کتابخانه است. او در تابستان 1357 تنها کتابخانه روستای بالا جاده را با یک قفسه‌ دست‌ساز چوبی در خانه قدیمی و موروثی پدری‌اش تأسیس کرد. این کتابخانه 20 سال به همین سبک و سیاق به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه در زمستان سال 1397 با مشارکت مردم و تلاش رایجی مرمت و بازسازی شد.

کتابخانه مستقل فرهنگ در حال حاضر و از تابستان 1400 در محل جدیدش (مدرسه سابق شهید حاج اسدالله بالاجاده) پذیرای دوستداران فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous post داوری آثارمتقاضی شرکت در دومین ویژه برنامه مهر سینمای ایران در استان گلستان انجام شد
Next post تاریخ‌سازی ژیمناست کار گلستانی در بازی‌های آسیایی