مرگ طبیعی یا قتل وزیر خارجه بلاروس؟ / لوکاشنکو از ترس خدمه و آشپزش را تغییر داد

دلیل مرگ ناگهانی ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس همچنان معلوم نیست و همین امر بر شایعات بسیاری از “عملیات مخفیانه کرملین” گرفته تا سکته او را رواج داده است.

به گزارش آوای کردکوی به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، ولادیمیر ماکی روز شنبه در سن ۶۴ سالگی به طور ناگهانی درگذشت. برخی گزارش‌ها می‌گویند که این دیپلمات کهنه‌کار درخصوص مسئله جنگ اوکراین به طور مخفیانه با غرب در ارتباط بود و قصد جلوگیری بلاروس از مشارکت در جنگ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را داشت.

یک فایل ویدئویی نشان می‌دهد که ولادیمیر ماکی هفته قبل از مرگش که ظاهرا سالم به نظر می‌رسید، در یک هواپیمای باری نظامی بلاروس حضور داشت. حتی پیشتر هم هیچ بیماری مزمنی برای این وزیر خارجه گزارش نشده بود.

برخی گزارش‌ها مدعی شده‌اند، ولادیمیر ماکی سکته قلبی کرد و از طرفی مرگ او الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس را شوکه کرده است؛ رئیس‌جمهوری که نگران امنیت و سلامت خودش شده؛ نگرانی او تا حدی بوده که آشپزها و خدمتکاران خود را از ترس “ترور توسط مسکو” تغییر داده است.

لئونید نوزلین، تاجر و دشمن تبعیدی ولادیمیر پوتین ادعا کرد، ماکی به دلیل “سمی که در آزمایشگاه مخصوص سرویس امنیت فدرال روسیه ایجاد شده، فوت کرد.”

وی با اشاره به “منابع نزدیک به سرویس‌های ویژه روسیه” مدعی شد: «تصاویر پزشکی در چنین مواردی دلایل مربوط به سکته مغزی یا نارسایی قلبی را نشان می‌دهد.»

ماکی این هفته قرار بود جهت دیدار با مقامات و سیاستمداران کلیدی غرب در نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) در لهستان شرکت کند؛ نشستی که از ورود سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه جلوگیری کرد.

نوزلین در ادامه ادعای خود گفت: «تئوری مسمومیت قابل تایید است زیرا ولادیمیر ماکی ۶۴ ساله هیچ مشکل سلامتی نداشت و سبک زندگی فعال و سالمی داشت. وقتی که ناگهان عارضه قلبی پیدا کرد، به دکتر مراجعه نکرد زیرا تجربه چنین مشکلاتی را از پیش نداشت و اهمیتی به دردش نداد.»

وی به نقل از یک متخصص سم‌شناسی افزود: «مسموم کردن یک شخص بسیار راحت است زیرا همه تصور می‌کنند که آن شخص به دلایل طبیعی فوت کرده است.»

لئونید نوزلین معتقد است که مرگ ماکی – دومین شخص مهم بلاروس – “ترس و اضطرابی” را میان سیاستمداران این کشور ایجاد کرده است. او ادعا کرد: «لوکاشنکو دیکتاتور بیشتر از همه از ترس لرزیده است. این رئیس‌جمهور دستور داده تا آشپزها، خدمتکاران و نگهبانانش را عوض کنند. همچنین، تمهیدات امنیتی بیشتری برای فرزندان لوکاشنکو انجام شده است. رئیس‌جمهور بلاروس دیگر به کسی اعتماد ندارد. لوکاشنکو نگران است که مبادا پوتین، متحد فرضی او مراسم خاکسپاری باشکوهی برایش ترتیب دهد.»

لِو شولسبرگ ۵۹ ساله، سیاستمدار مخالف روسی و فعال حقوق بشر نیز گفت: «بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن است اگر بخواهیم فکر کنیم که مرگ ولادیمیر ماکی طبیعی بوده است.»

اما این درحالیست که آلکسی دزرمانت، دانشمند علوم سیاسی بلاروسی ضمن رد کردن موضوع ترور ولادیمیر ماکی، گفت: «هیچ مدرک و حقایقی برای طرح چنین ادعایی وجود ندارد. علاوه بر آن، او از امنیت قابل قبولی برخوردار بود. مرگ ماکی طبیعی بود.»

سرگئی مارکوف، تحلیلگر حامی کرملین نیز مدعی شد که تمامی آشپزها و خدمتکاران در محل اقامت لوکاشنکو تغییر کرده است اما در عین حال اظهار کرد: «گاهی اوقات انجام چنین کاری به ویژه در شرایط کنونی ضروری است. مقامات بلاروسی سناریو مسوم شدن ولادیمیر ماکی را رد کرده‌اند. آن‌ها گفتند که ماکی مشکل قلبی پیدا کرده بود و مرگ ناگهانی وی در سن ۶۴ سالگی ظن و گمان‌هایی در این راستا ایجاد کرد.»

قرار بود روز دوشنبه ولادیمیر ماکی با سرگئی لاوروف گفت‌وگو کند. ماکی از سال ۲۰۱۲ سکانداری وزارت امور خارجه بلاروس را برعهده داشت. پس از حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه، ولادیمیر ماکی موضع خود را نسبت به حمایت از کرملین تشدید کرد و گفت، غرب این جنگ را به راه‌انداخته و مقامات اوکراینی باید با شرایط صلح روسیه توافق کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous post تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل
Next post وریا غفوری صبح امروز با وثیقه آزاد شد