Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/dkuyir/domains/avayekordkuy.ir/public_html/wp-content/themes/mahalo/assets/lib/breadcrumbs/breadcrumbs.php on line 252
کاهش ارزش یورو در برابر دلار آمریکا

کاهش ارزش یورو در برابر دلار آمریکا

به گزارش آوای کردکوی به نقل از ایرنا- در پی توقف عرضه گاز از روسیه به اروپا، ارزش یورو در برابر دلار آمریکا به پایین ترین حد ۲۰ سال گذشته رسید و این در حالی است که تحلیلگران می گویند روند کاهشی با توجه به ادامه بحران انرژی همچنان تداوم دارد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، در پی تشدید بحران انرژی در اروپا و توقف عرضه گاز از سوی روسیه و پیش بینی زمستان سرد پیش رو، ارزش یورو و سهام اروپا کاهش یافت.

این خبرگزاری آمریکایی افزود: پس از اعلام شرکت دولتی “گازپروم” روسیه در روز جمعه مبنی بر توقف عرضه گاز از خط لوله اصلی “نورد استریم” به اروپا، کشورهای کلیدی این قاره به رهبری آلمان از در پیش گرفتن اقداماتی با هدف مقابله با بحران هزینه‌های زندگی و قیمت‌ انرژی خبر دادند.  

از این رو، یورو به عنوان واحد پول کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز امروز دوشنبه تا ۰.۷ درصد کاهش یافت و به ۹۸.۸۳ سنت آمریکا رسید که پایین ترین نرخ از سال ۲۰۰۲ به این سو بشمار می رود. پیش از تصمیم بانک مرکزی اروپا در اواخر هفته، شاخص سهام “یورو استاکس ۵۰” (متعلق به شرکت های مستقر در منطقه یورو) نیز تا ۳.۳ درصد کاهش یافت.

«رودریگو کاتریل» استراتژیست ارزی بانک ملی استرالیا در این خصوص گفت: یورو با توجه به تاثیر کامل قطع عرضه گاز روسیه به اروپا، روند نزولی بیشتری دارد. وی افزود: بدون گاز رشد اقتصادی هم در کار نیست.

بحران انرژی از زمان آغاز جنگ در اوکراین باعث افزایش شدید قیمت کالاها شده و به روابط میان کرملین و اروپا آسیب رسانده است. این امر برای نخستین بار در ماه گذشته سبب کاهش ارزش یورو در برابر دلار آمریکا شد که در ۲۰ سال گذشته بی سابقه بوده است. تنش در عرضه انرژی در آستانه زمستان تهدیدی برای فشار بیشتر بر اقتصاد منطقه یورو در بحبوحه افزایش هزینه های زندگی است.

در پی تشدید بحران در اروپا آلمان به عنوان اقتصاد برتر این قاره دیروز یکشنبه از طرحی به ارزش حدود ۶۵ میلیارد یورو (۶۵ میلیارد دلار) با هدف مقابله با تورم خبر داد و فنلاند نیز اعلام کرده با یک طرح ۱۰ میلیارد دلاری بازار برق را تثبیت خواهد کرد. سوئد نیز روز شنبه با هدف جلوگیری از بحران مالی گسترده تر، ۲۳ میلیارد دلار کمک اضطراری برای شرکت های برق خود در نظر گرفته است.

همزمان تحلیلگران شرکت خدمات مالی و بانکداری گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده اند که ظرف سه ماه آینده ارزش یورو در برابر دلار آمریکا به ۹۷ سنت می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آزمون‌های سراسری سال 1402 Previous post برنامه زماني ثبت نام و برگزاری آزمون‌های سراسری سال 1402
Next post آغاز ثبت سفارش اینترنتی نوشت افزار ایرانی/ تحویل بسته‌ها تا اول مهر